Lubimy spędzać czas w Internecie, co ma odzwierciedlenie na przenoszenie się do sieci coraz większej liczby obszarów naszego życia. Świat biznesu już dawno docenił ten potencjał. Jednak czasem warto zastanowić się jak działa mechanizm wirtualnej przestrzeni. Jedną z kwestii, dzięki której codziennie możemy publikować wpisy na naszych stronach www lub prowadzić sprzedaż w firmowym e-sklepie jest hosting. Jak działa i czym dokładnie jest? O tym przeczytasz poniżej, a potem zaczniesz zupełnie inaczej postrzegać sieć.

Serwer – podstawa

Jeżeli zależy nam na działaniu danego portalu, strony www, e-sklepu i tym podobnych kanałów komunikacji internetowej, musimy znaleźć dla nich miejsce na serwerze, co umożliwia nam hosting. Bez obsługi serwera nie ma możliwości działania powyższych kanałów. Zdarza się, że serwery są płatne i wtedy ważne jest odpowiednie ich wybranie z dostępnej oferty. Jednak wiele z nich jest zupełnie za darmo, choć nie każdy  będzie funkcjonował tak sprawnie jakbyśmy chcieli.

Skoro podstawą dla działania hostingu jest serwer, na jakim umożliwia on dostęp witryną www do sieci to warto wiedzieć, co odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie. Zwłaszcza podczas wyboru hostingu. Koniecznie należy zwracać uwagę na to jakim procentem bezawaryjnego czasu działania charakteryzuje się interesujący nas serwer, na którym chcemy przeprowadzić hosting i zamieścić np. własną stronę www. Ten procentowy czas działania bez jakichkolwiek awarii nosi miano UPTIME. Im bliższy jest wskaźnika 100% tym lepiej dla nas, bowiem odbiorcy strony będą mogli korzystać z zamieszczanych na niej materiałach w pełni. Gdyby nie hosting takie działanie nie byłoby możliwe, co więcej prawdopodobnie żadna witryna internetowa nie mogłaby działać zgodnie z intencja jej właściciela – twórcy. Doskonałym rozwiązaniem z punktu widzenia konsumenta, które jest stosowane wśród firm zajmujących się hostingiem, jest zwracanie pieniędzy za hosting nie działający zgodnie z przyjętymi przez klienta oraz daną firmę założeniami. To swego rodzaju rekompensata za uniemożliwienie dostępu do witryny www lub e-sklepu grupie potencjalnych odbiorców czy konsumentów, które mogłoby zakończyć się zdobyciem nowego nabywcy produktów bądź usług.

www.johnattardmontalto.com

By Szymon