Statystki donoszą, że w Polsce żyje blisko 1,5 miliona osób z wadami wzroku, z czego około 150 tysięcy stanowią ludzie z bardzo poważnymi wadami.

Jak trudne może być życie osoby niewidomej lub słabo widzącej, może powiedzieć tylko ten, kto tak naprawdę tego doświadczył, lub też mógł obserwować codzienne zmagania takiej osoby z rzeczywistością przystosowaną dla osób widzących.

Na szczęście z pomocą osobom niedowidzącym i niewidomym przychodzą naukowcy z University of Oxford, o czym donosi czasopismo naukowe „Focus”.

Obecnie pracują oni nad wynalazkiem o nazwie SmartSpecs.

Urządzenie o tej nazwie, to specjalne, inteligentne okulary, wyposażone w kamerę 3D, która ma zdolność wyostrzania jasnych i ciemnych barw i sprowadzania ich do dwóch odcieni – bieli i czerni.

Następnie, tak przetworzony obraz, wyświetlany jest na ekranie okularów, dzięki czemu możliwe jest rozróżnienie zarysu mebli i innych przedmiotów.

Obraz taki zdecydowanie odbiega od tego, jaki mają szanse oglądać osoby widome, jednak może on znacznie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa niedowidzących.

Naukowcy pracują także nad specjalnym oprogramowaniem, które potrafiłoby klasyfikować przedmioty i reagować odpowiednio na komunikaty słowne typu – znajdź krzesło.

By Szymon