Sprzęt dla wojska musi spełniać szereg bardzo konkretnych wymagań, które czynią go naprawdę użytecznym z punktu widzenia armii. Należy o tym pamiętać, bo wtedy będziemy mogli łatwiej zrozumieć, z jakiego powodu te rozwiązania, które sprawdzają się w świecie cywilnym, wojskowym już nie wystarczają. Dotyczy to bardzo wielu sfer, a jedną z nich jest nawigacja oraz komunikacja.

Te dwa elementy są dla współczesnego pola walki szalenie istotne i trzeba mieć je na uwadze, analizując całość tego zagadnienia. Co decyduje o tym, czy dane wyposażenie jest odpowiednie dla potrzeb wojska? Kryteria jakie należy brać pod uwagę są związane przede wszystkim z wytrzymałością sprzętu oraz tym, czy spełnia on ogół wojskowych norm związanych chociażby z funkcjonalnością, a nawet wagą czy kształtem. W boju nie może być bowiem żadnych elementów, które będą przeszkadzały w czymkolwiek i komplikowały jakąkolwiek sferę.

Żołnierz musi mieć w ręku narzędzie kompletne. Przeniesienie żywcem rozwiązań cywilnych na grunt armii nigdy nie było i nie będzie możliwe, ponieważ wojsko ma szereg specyficznych oczekiwań, którym czasami nie są w stanie sprostać nawet firmy wyspecjalizowane w dostarczaniu rozwiązań zarówno dla wojska, jak i wszelkiego rodzaju sił specjalnych. Sprzęt dedykowany armii jest droższy w produkcji i bardzo często nie da się go sprzedać w ramach cywilnego rynku lub jest to znacząco utrudnione.

Osoby zajmujące się tymi zagadnieniami najlepiej wiedzą jak złożona jest to kwestia – my jako cywile siłą rzeczy nie wiemy wszystkiego.

By Szymon