Realia świata wokół nas nie pozostawiają w zasadzie cienia wątpliwości. Technika jest częścią życia i raczej już nigdy nie wyrwiemy się spod jej wpływu. Należy zadać sobie pytanie, czy w ogóle byłoby nam to potrzebne i czy bez wszystkich osiągnięć ostatnich dekad moglibyśmy czuć się lepiej i być szczęśliwsi? Sporo wskazuje na to, że wręcz przeciwnie. Tak się bowiem składa, że technologiczny postęp jest w tym momencie jednym z motorów naszego działania. Stwarza także warunki do rozwijania różnych sfer naszego życia, doskonalenia się na wielu odcinkach.
Nie da się zignorować tych faktów, zwłaszcza gdy czyimś celem okazuje się żyć zgodnie z trendami. Trendy są w niemałym stopniu powiązane z rozwojem techniki, co widać choćby na przykładzie gadżetów. Modne telefony to te, które są najnowocześniejsze i zapewniają użytkownikom największy komfort korzystania. W praktyce jest on mierzony głównie wydajnością i szybkością działania, które to czynniki są ściśle uzależnione od podzespołów, które znajdą się pod obudową. Dokładnie tak samo sprawy mają się w przypadku komputerów oraz wielu innych urządzeń, z których każdego dnia korzystają miliony ludzi na świecie i dziesiątki osób w naszym bezpośrednim otoczeniu.
Współczesna technika to szansa na rozwój i postęp – nie ma w tym aspekcie miejsca na jakiekolwiek „kroki w tył”, bo świat zmierza w dokładnie takim kierunku. Decydują o tym sami ludzie, wyrażając rosnący popyt na wszelkiego rodzaju innowacyjne rozwiązania. Innowacje, które zachwycają, a czasami też niepokoją Skoro to jasne, to pojawiają się pytania o przyszłość. Jak bardzo technika może się jeszcze zmienić, dokąd nas zaprowadzi jako gatunek? Pytania są otwarte, ale odpowiedzieć na nie w tym momencie nie sposób. Futuryści co jakiś czas próbują i w gruncie rzeczy usiłowali zawsze.
Dzisiaj widzimy, jak stopniowo rozwija się idea robotyki, a roboty stają się czymś namacalnym. Swoim zachowaniem i trybem działania coraz bardziej przypominają istoty żyjące, co najlepiej widać na przykładzie kolejnych projektów od Boston Dynamics. U jednych ludzi wzbudza to podziw i entuzjazm, a u innych z kolei przerażenie. Czy ludzkości zagrożą kiedyś inteligentne maszyny? Oby nie. Aczkolwiek znamy wizje literackie czy filmowe, w których taka perspektywa została zarysowana w sposób naprawdę wyraźny.
Możemy zaobserwować, jak bardzo zmienia się świat i do jakiego stopnia wpływa to na nasze funkcjonowanie. Technika stała się jednym z wyznaczników tego, jak wygląda rzeczywistość wokół i powiedzmy sobie jasno – nie ma w tym nic dziwnego. To całkiem naturalna konsekwencja badań, eksperymentów, innowacji, poszukiwania tego, co nowe i nieznane. Za jakiś czas dowiemy się, czy jako ludzie mamy szansę skręcić w zupełnie innym kierunku, czy też kurs obrany w tym momencie pozostanie utrzymany. Wiele wskazuje, że zwycięży ta druga opcja.
Pozostaje się temu przyglądać i robić wszystko, aby z trwającej rewolucji technologicznej czerpać dla siebie możliwie najwięcej.