Warto wiedzieć, że metal jest bardzo wdzięczny jeśli chodzi o jego kształtowanie, zwłaszcza jeśli wiemy w jaki sposób należy to robić. Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że takie kształtowanie może się odbywać na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, jaki materiał chcemy kształtować, o jakich wymiarach i w jakim celu. Czasami może się okazać, że niezbędne będzie przeprowadzeniu kucia swobodnego. Ale na czym ono polega i kiedy jest przeprowadzane?

Podstawowe informacje

Jeśli chodzi o kucie swobodne, to warto wiedzieć, że odbywa się ono poprzez wywieranie nacisku, który sprawia, że metal zaczyna płynąć w różnych kierunkach, na które nie mamy zbyt wielkiego wpływu. Warto podkreślić, że takie działania odbywają się przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi, które wywołują właśnie ten efekt płynięcia metalu i pozwalają go kształtować. Co ważne, tego typu działania wykonuje się tylko wówczas, gdy do przygotowania mamy niewielkie serie, a więc nie opłaca się wykonywać do nich matryc. Poza tym, może być wykorzystywane również wtedy, gdy mamy wykonać ciężkie odkuwki, a więc produkt końcowy kształtowania metalu.

www.bricks-bits.com.pl

Także w innych momentach

Co więcej takie swobodne kucie stosowane jest również wówczas, gdy potrzebne są części zamienne, albo takie, które wykorzystywane mają być podczas różnego rodzaju prac remontowych.

Dodatkowo taka metoda kształtowania metalu sprawdza się również w przypadkach, gdy konieczne jest przeprowadzenie naprawy narzędzi, jak i różnego rodzaju sprzętu warsztatowego. Kiedy to nie wykonujemy całego narzędzia od początku, ale mamy zniwelować uszkodzenia, które się pojawiły podczas jego używania. Swobodne kucie może się okazać również bardzo przydatne w sytuacji, gdy konieczna będzie wstępna obróbka plastyczna, która będzie miała być wykonywana ze stali stopowej. To wszystko oznacza, że warto wiedzieć, kiedy konieczne jest wykonanie takiego swobodnego kucia i zastanowienie się, czy również w naszym przypadku może się ono sprawdzić. Jeśli tak, to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakiej firmie chcemy to wykonać. Niezwykle ważne będzie tutaj odpowiednie doświadczenie, dzięki któremu wszystko będzie przeprowadzone dokładnie tak jak powinno. Warto zobaczyć jak odbywa się takie swobodne kucie i w jakich momentach jest ono wykonywane. Im większa będzie nasza wiedza na jego temat, tym większa będzie pewność, że zostanie ono przez nas właściwie wykorzystane, a efekt końcowy jaki tutaj uzyskamy, będzie odpowiadał naszym potrzebom.

zobacz www.hkl.pl

By Szymon