Na południowy-wschód od francuskiego miasta Carcassonne, na prawym brzegu rzeki Aude, w krainie zwanej Langwedocją, zlokalizowane są fortyfikacje części największego, średniowiecznego zespołu architektoniczno – ubranistycznego w Europie. Twierdza Carcassonne to jedna z największych atrakcji turystycznych południowej Francji. Otoczona jest murami obronnymi pamiętającymi czasy gallo-romańskie.

W środku warownego miasta znajduje się między innymi zamek – Château Comtal oraz bazylika Saint-Nazaire. Pierwsze mury obronne twierdzy Carcassonne wzniesione zostały w III i IV w.n.

e. W XIII w. wzmocniono je drugim murem obronnym, dzięki czemu zdobycie miasta stało się trudne do urzeczywistnienia.

W XIX w. niszczejąca twierdza ocalona została od całkowitej ruiny dzięki kontrowersyjnemu konserwatorowi zabytków (Violet-le-Duca). Dziś twierdza Carcassonne to miasto otoczone podwójnym murem warownym z 52 basztami zaopatrzonymi w szpiczaste dachy.

Do wnętrza twierdzy prowadzą warowne bramy, w tym brama główna Porte Nabonnaise, znajdująca się tuż za zwodzonym mostem. Szczególnie efektownie La Cité de Carcassonne wygląda nocą, rozświetlone blaskiem licznych świateł. W roku 1997 zabytek wpisany został na światową listę dziedzictwa UNESCO.

By Szymon