Słodkie napoje to bardzo zdradliwi przyjaciele. Ludzie sięgają po nie bez zastanowienia, by ugasić natychmiast pragnienie. Efekt często jest jednak nie tylko odwrotny, co nawet podwójnie niekorzystny – z jednej strony po wypiciu słodkiego napoju pragnienie może nie być w ogóle ugaszone, z drugiej zaś, organizm otrzyma niepotrzebne kalorie, które stopniowo będą odkładać się w organizmie w postaci tłuszczu.

Napojem, który najszybciej i najskuteczniej ugasi pragnienie jest woda. Staraj się wybierać tę czystą, bezsmakową. Szczególną uwagę na skład zwracaj, jeżeli decydujesz się na soki i napoje owocowe.

Większość z nich zawiera nie tylko sporo konserwantów i sztucznych barwników, ale także duże ilości cukru. W jednej szklance takiego napoju może znaleźć się nawet równowartość kilku łyżeczek czystego cukru. Jeżeli zatem należysz do osób, które nie preferują smaku wody i wolą pić soki, to wybieraj te jednodniowe, świeżo wyciskane, lub przyrządzaj je samodzielnie w domu.

Dobrym rozwiązaniem jest także dodawanie swoich ulubionych owoców do wody mineralnej – pokrojone w plasterki urozmaicą jej smak, a jednocześnie zachowają jej naturalne właściwości.

By Szymon